V daleké Thrákiji omývané vodami Černého, Egejského a Marmarského moře se majestátně rozpínají Rodopy. Rodopám se někdy říká bulharská Šumava, snad pro jejich vzdálenou podobnost s tímto krajem. Uchvátily mě už od první chvíle, a proto jsem se rozhodla sem přidat malý cestopis z mého dobrodružství po stopách dávných erotických rituálů, které se zde měly odehrávat.

Thrákové, jak jsem pochopila z vyprávění místních, byli něco jako naši Keltové. Bájný tajemný národ žijící na pomezí Řecka, Bulharska a Turecka se patrně zjevil v hlubinách věků, protože nikdo mi nebyl schopen říci, kdy přesně na toto území přišli. Spekuluje se o tom, že šlo o indoevropany, kteří se zde objevili v době bronzové a časem se asimilovali s místními obyvateli Balkánu, což se mělo stát zhruba 2300 let př.n.l. O to zajímavěji ale vyznívá stáří níže vyfocené jeskyně. Odhadováno je totiž až na osm tisíc let.

Jeskyně Utroba, tedy Vagina, má skutečně tvar ženského pohlavního orgánu. Sloužila údajně k iniciačním rituálům, kdy se vzývalo slunce a hlavně nejvyšší bohyně – Velká Matka. Známe ji i pod jinými názvy – Gaia, Matka Země, Kybelé, Durga..Je to proto, že jde o archetyp ženského principu, který byl uctíván po celém světě. Smyslem tohoto rituálu odehrávajícího se v Utrobě bylo, že se spojily dva největší živly, Země a Slunce. Právě proto na obrázku vidíte oltář připomínající vstup do dělohy. Zhruba dva metry před ním byl vysekán otvor do stropu jeskyně, kudy v určitou hodinu prošel sluneční paprsek a Bohyni oplodnil. Tím vznikl nový život. Jestli si k tomu Thrákové dopomáhali ještě nějakou sexuální magií nevím, ale v určitém bodě hlasy v jeskyni rezonují. A představíme-li si žrece svolávajícího k rituálu, pak by se jeho hlas rozléhal na kilometry daleko.

K Utrobě vede strastiplná stezka jen pro otrlé. Říká se jí thrácká stezka odvahy. Prý to ale bylo ještě jinak: tuto stezku podnikali mladí chlapci a její absolvování bylo samo o sobě rituálem přechodu z dětství do dospělosti.

 

Utroba - vagina

Utroba – vagina