Také jste si někdy přáli prostě zmizet, rozplynout se beze stopy? Ať už jste bankovní lupič, nebo zvědavý badatel, mám pro vás skvělý tip:-))

Nedaleko malinké polské vesničky Ujazd se nachází vskutku zajímavá pevnost. Je opředena tolika mýty a záhadami, až se člověku tají dech. Krzyztopor je zřícenina hradu postavená hrabětem Krzysztofem Ossolińskim, který žil na přelomu 16. a 17. století. Ten patřil významnému rodu , který založil sandoměřské vojvodství. Říká se, že po návštěvě italského města Caprarola vojvodu uchvátil renesanční palác kardinála Alexandra Farnese, a chtěl udělat podobný dojem na své současníky. Prý právě proto začal se stavbou majestátního hradu, jehož architektonický styl zamotává hlavy historikům dodnes. Říká se, že hrad je branou do jiné dimenze, či rovnou strojem času. Čas má také hlavní roli v jeho architektonickém pojetí. Hrad je totiž vystavěn podle kalendáře. Má čtyři věže, jako čtyři roční období. 365 oken. 12 tanečních sálů. 52 pokojů, což odpovídá týdnům v roce. Ještě zajímavější jsou legendy o zrcadlech nejasného účelu umístěných v rozložitých stájích (světlo?), nebo o obrovském akváriu ve stropě jídelny jedné z věží, ve kterém se proháněly exotické ryby (obrácený svět?). Děsivé a tajemné je samo o sobě i podzemí se spletí spojovacích chodeb, v nichž se mnohdy budete muset plazit, abyste se dostali do dalšího křídla. Hrad měl složitý systém ventilace i potrubí, které zásobovalo každou místnost čerstvou vodou z místního pramene, jenž má oplývat zázračnými léčebnými účinky. Ten ostatně napájel i zmíněné akvárium. Mohutné hradby ve tvaru pěticípé hvězdy a most střežící hlavní bránu vyzdobenou krzys (kříži) a topóry (válečnými sekerami) činily hrad prakticky nedobytným, píše se ve všech možných článcích. Zároveň byla brána opatřena symbolem ve tvaru písmene W, který měl znamenat věčnou nepomíjivost tohoto místa. Přesto ho v roce kompletně vyplenili Švédové a později, v roce 1768 vyhořel. Další pověst vypráví, že krátce před výstavbou hradu, povolal Ossoliński své přátele a uspořádal seanci, při níž vyvolali ducha prvního polského krále Boleslava I. Chrabrého, který dal k výstavbě hradu pokyny.

Hrad, jehož výstavba byla řízena ze záhrobí, vzrušuje a udivuje dodnes.

Už při jeho stavbě mělo zmizet přesně dvanáct dělníků. Samotný Vojvoda Ossoliński zemřel rok po dostavbě pevnosti za dosti zvláštních okolností. Prý trávil veškerý svůj volný čas v obrovském spletitém podzemí hradu, kde studoval magické knihy a prováděl různé experimenty, než ho zachvátila horečka. Po něm hrad zdědil jeho syn Krzysztof Baldwin. Ani ten se z hradu dlouho neradoval – do pár let zemřel v bitvě u Zborówa. Za obsazení Švédy tu prý mělo mnoho vojáků zmizet, což vedlo k vyplenění hradu včetně zničení stavební dokumentace a následnému odchodu švédských posádek. O hrad se měli zajímat za 2. sv. Války nacisté i Rudá armáda, která tu prý hledala poklad. Ovšem všichni vojáci, kteří sem vstoupili, záhadně zmizeli včetně členů jednotky tajné policie, která se je vydala hledat.

O něco smutnější jsou fakta. Na místě, kde byly dříve bohaté okrasné zahrady v italském a francouzském stylu, dnes stojí smutný kříž. Má připomínat desítky vězňů Ostrowiec Św. popravených zde nacisty v roce 1944 v důsledku polského partyzánského útoku na vůz starosty Opatowa, při kterém zemřela jeho manželka.

Někdo tvrdí, že za záhadná zmizení může tajemná modrá záře, která hrad čas od času obestírá. Že by šlo o časovou vlnu? Budeme rádi, když to vyzkoušíte a dáte nám vědět!:-))

Prohlídky hradu jsou možné i v noci, v nabídce jsou i prohlídky podzemí.

Web: https://www.krzyztopor.org.pl